ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ В ЕВРОПА
ЕКСКУРЗИИ И ПОЧИВКИ - ГЪРЦИЯ С АВТОБУС
ГЪРЦИЯ - ХОТЕЛИ
ПОЧИВКИ В ТУРЦИЯ - 2024 ранни записвания
ПОЧИВКИ и ЕКСКУРЗИИ със самолет
ПРАЗНИЦИ
КРУИЗИ
ПОЧИВКИ И ЕКСКУРЗИИ с АВТОБУС
ЕКЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ
НАЧАЛО     РЕЗЕРВАЦИЯ УСЛОВИЯ ЗА ЗАПИСВАНЕ ЛИЦЕНЗ ПЛАЩАНЕ ЗА НАС КОНТАКТИ

МАЙСКИ ПРАЗНИЦИ 2017 ЮЖНА ГЪРЦИЯ


МАЙСКИ ПРАЗНИЦИ 2017 ЮЖНА ГЪРЦИЯ

6 Дни/5 Нощувки
Автобус




Цена: 515 лв.


КЛАСИКА И НЕПОЗНАТИТЕ ПЕРЛИ НА п-в ПЕЛОПОНЕС - НАФПЛИОН, МОНЕНВАСИЯ И МАНИ с пещерите Диру

МАРШРУТ:СОФИЯ - КОРИНТ - ЕПИДАВЪР - МИКЕНА - НАФПЛИОН - МОНЕНВАСИЯ -
ГИТИО - МАНИ - СПАРТА - СОФИЯ

ДАТИ:
  • 01.05.2017 – 06.05.2017
  • 17.09.2017 – 22.09.2017

6 дни/ 5 нощувки/ 5 закуски


ПРЕДИМСТВА НА ТАЗИ НОВА И МАЛКО ПОЗНАТА ДЕСТИНАЦИЯ

Ще се насладите на красотата и неповторимата атмосфера на непознатата Южна Гърция:
Моненвасия – един от най-невероятните градове в цяла Гърция. Разположен на малък остров и изграден върху огромна скала, градът-крепост е наречен „гръцкия Гибралтар” заради очевидната прилика.
Областта Мани – наричат я „вход към подземния свят Хадес”. Мястото е необикновено. Отвесни скали, дълбоки заливи. Суровата природа е оформила необичайни нрави и начин на живот. Емблематичната архитектурата на семейните жилища в областта, не е променена от векове и до днес - къщи от суров сив, камък с бойни кули и наблюдателници.
Мистра - мястото е изключително непристъпно и лесно за защита. Върхът на хълма е на 621 метра надморска височина и е недостъпен от юг и югозапад. Първо виждате очеранията на хълма, а после постепенно ще различите и средновековния град по склоновете му. Ниско долу църкви, манастири и къщи се показват иззад крепостните стени, а горе високо е замъкът заобиколен от още църкви и близко струпани къщи. На върха на хълма доминира цитаделата.
Пещерите Диру - трите пещери Диру, Алепотрипа и Глифада са разположени в живописен залив на Лакония (Южна Пелопонес) в областта Мани. Най-голяма /9000 кв.м./ и отворена за туристи е първата - Диру. Тази пещера, невероятно и прекрасно творение на природата, разкрива един фантастичен подземен свят на огромен каменен лабиринт, но пъстър, като калейдоскоп, украсен със сталактити и сталагмити в причудливи форми и различни цветове - зелено, жълто, червено.

Ще посетите класическите паметници на древна Елада:
Епидавъра – гръцки античен театър, най-големия в света. С изключителната си акустика, той и днес е сцена на постановки - шедьоври на древногръцката драма.
Микена – столица на една от най-старите цивилизации в Европа – микенската, положила основите на класическата гръцка култура.
Нафплион – първата столица на Гърция след освобождението й от турско робство и един от най-красивите градове на Пелопонес

Ще посетите още: градовете Спарта, Ареополи, Йеролименас и Толо, Гитио


ПРОГРАМА

1 ден – София – Коринт - Толо /Пелопонес/ - 890 км.
Отпътуване от пл. Александър Невски в 6.00 ч. по маршрут София – Благоевград –
Кулата – Солун – Ламия – Атина – Коринт – Толо - живописно градче на морския бряг. Настаняване в хотел 3* в Толо. Нощувка.

2 ден – Епидавър - Микена - Нафплион - 159 км.
Закуска. Отпътуване към древния театър Епидавър. Посещение на Амфитеатъра /4 в.пр.н.е./, известен с изключителната си акустика, музея, съхраняващ останки и експонати от светилището на Асклепий – богът на лечителството, син на Аполон. Отпътуване към древна Микена с разглеждане на величествения дворец, съкровищницата с ”Лъвската порта”, царските гробници.
Следва пътуване през портокаловите плантации на Арголида и разходка в живописния с неповторима атмосфера град Нафплион, първата столица на Гърция след освобождението й от турско робство и един от най-красивите градове на Пелопонес. Разходка по улиците на Стария град, съхранил до голяма степен паметниците на средновековната архитектура съчетаващи венециански и византийски елементи от второто владичество на венецианците тук /1686 -1715/ - площад „Синтагма”, Археологическия и Етнографския музей. Привечер връщане в хотела в курортното градче Толо.Нощувка.

3 ден – Моненвасия - Гитио – Ареополи - 299 км.
Закуска. Ден посветен на разглеждане на първия ръкав на полуострова, известен с името Лакония. Пътуване до Моненвасия, име почти непознато на масовия турист, но един от най-невероятните градове в Гърция. Разположен на малък остров и изграден върху огромна скала, градът-крепост е наречен „гръцкия Гибралтар”. Единствен е входът и изходът на това селище и от тази особеност произлиза и името на града - от две гръцки думи, MoNE и emvasia, което означава "единствен вход".
Миниатюрната красота на средновековната Монемвася, обградена от силно укрепени двойни стени, се допълва от четиридесетте византийски църкви, тесни калдъръмени улички, кокетни ресторанчета с изумителна гледка към морето и магазинчета за сувенири. Свободно време за разходка и обяд. Отпътуване за Гитио - главният град на областта Мани. Свободно време за кафе. Настаняване в хотел 3* в района на гр. Ареополи. Свободно време. Нощувка.

4 ден – Областта Мани: Ареополи - пещерите Диру - Йеролименас - 60 км.
Закуска. В 9.30 ч. начало на обиколката на областта Мани. Намира се на средния от трите ръкава на полуостров Пелопонес. Върхът му - нос Тенарон е най-южната точка на контининтална Гърция - магична и необикновена зона, където според преданието е входът за подземния свят Хадес. Посещение на пещерите Диру. Разходка с лодка из лабиринта подземни канали, изпълнени със сталактити и сталакмити с изумителни отражения във водата. Продължаване на юг през плеяда от изоставени селца с уникални къщи-кули и византийски параклиси. Спирка за разходка и снимки в Кита и продължаване на юг до Йеролименас – рибарско селище с характерни за района пейзаж и кухня. Свободно време в градчето за обяд и плаж. Отпътуване за Ареополи, градче на западния бряг на ръкава запазило духа на областта от края на ХІХ в. Връщане в хотела. Свободно време. Нощувка

5 ден – Спарта - Мистра - Коринтски канал – Камена Вурла - 420 км.
Закуска. Отпътуване за Спарта, разглеждане на останките от древния град-държава. Пътуването продължава към Мистра - византийски град в развалини, един от основните туристически обекти в Пелопонес - Епископският съборен храм от 1309 г., манастирите ”Пресвета Богородица Всецарица” и „Богородица Преславна” от XIV в. Цитаделата на върха и др. са определили мястото на средновековния град в листа на паметниците под егидата на ЮНЕСКО. Връщане в Спарта и свободно време за обяд. Отпътуване за Континета през Коринтския канал, една от големите забележителности на днешна Гърция. Фотопауза. Настаняване в хотел на брега на морето в курортното селище Камена Вурла, провинция Ламия. Нощувка.

6 ден – Камена Вурла - София - 610 км.
Закуска. Отпътуване за София. Пристигане вечерта.


ХОТЕЛИ Човек в двойна стая Трети възрастен Самостоятелна стая Дете до 12 г. с 2-ма възр.в стая
HOTEL 3/4* 515 лв. 425 лв. 628 лв. 420 лв.


Цената включва:
  • транспорт с комфортен автобус 3*, оборудван с климатик, мини-бар и видео
  • 5 нощувки със закуски от които: 2 в Толо , 2 в района на Ареополи , 1 в района на Камена Вурла Ламия http://www.hotelvioletta.com/
  • туристическа програма в Епидавър, Микена, Нафплион, Моненвасия, Ареополис, пещерите Диру, Йеролименас, Спарта, Мистра, Коринтски канал
  • медицинска застраховка с асистанс и покритие 5 000 евро/UNIQA life
  • водач от агенцията


Доплащания:
  • входни такси за посещаваните обекти по желание:
  • Микена - билет за комбиниран достъп с гробницата - 8 ЕUR
  • Епидавъра - 6 ЕUR, Музеят - 6 ЕUR
  • Спарта - 6 ЕUR
  • Мистра - 5 ЕUR
  • Пещерите Диру - 12 ЕUR
Цените са с информативен характер.


Начин на плащане:
  • депозит – 50 % от пакетната цена
  • доплащане – до 30 дни преди отпътуване.

Необходими документи:
  • лична карта
  • за деца под 18 години, пътуващи само с един родител или без родители,задължително се изисква - нотариално заверена декларация (оригинал + 1 фотокопие)
  • няма визови, санитарни или други специфични изисквания за страната

Парична единица на Гърция: EUR.
Часово време: България – 12 ч. Гърция – 12 ч.

Минимален брой туристи за осъществяване на екскурзията: 35 души
Срок за уведомление при недостигнат минимален брой туристи: 14 дни преди началната дата


ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОСЕЩЕВАНИТЕ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ ПО ПРОГРАМАТА:

ПЕЛОПОНЕС
Пелопонес (на гръцки Πελοπόννησος, Пелопонисос) е полуостров в Гърция, оформящ най-южния край на Балканския полуостров. Има площ от 21 549 квадратни километра. С основната част на Гърция го “държи” широкият 7 км Коринтски провлак. През 1893 г. е прокопан Коринтският канал – една от най-големите забележителности на Гърция, с което Пелопонес на практика става остров
Имлератор Нерон / 37-88 г.н.е./пръв решава да прокопае през тесния провлак канал, така че корабите да отиват от Рим в Егейско море без да се налага да заобикалят Пелолонес. Той прави със сребърна лопатка първата символична копка, но идеята му така не се осъществява. За по голяма сигурност корабите продължават да навлизат в Коринтския залив, където свалят от тях товара и го пренасят по 6 километровия път до втори кораб, чакащ от другата страна. Тази ситуация не се променя цели 18 века до 1893 год. когато след 12 години работа е открит Коринтския канал с ширина 23 м. И височина на стените до 75 метра И така корабите могат да стигнат до Пирея без да обикалят полуострова, спестявайки си над 700 км обиколка на юг през капризното Средиземно море
Модерното име на острова произлиза от гръцката митология, по-точно легендата за героя Пелопс, който завладял целият регион. Името Пелопонес означава "Остров на Пелопс". През Средновековието островаът се е наричал Мореа.
Първата голяма европейска цивилизация е Егейската (или Микенска), доминирала над Пелопонес в бронзовата епоха. През 146 г. пр.Хр. пада под властта на Римската република и става провинция Акеа.
Пелопонес е под властта на Византийската империя (като някои зони са под контрола на славяните през 618-805 г.), до 4-тия кръстоносен поход през 1204 г., когато е завладян от франките и венецианците.



EПИДАВЪР
Cветилището на Асклепий и най-големият гръцки античен театър в света.
Най-хармоничният и образцов театър в древна Гърция е бил построен вероятно към края на IV в. пр. н.е. като място за забавление на стичащите се стотици поклонници към култа на Асклепий – богът на лечителството и за да търсят изцеление за болките си. С пристигането си се явявали първо пред жреците, които ги измивали и им налагали да постят. След това ги въвеждали в специално помещение, наречено абатон, където поклонниците преспивали на каменно легло или директно на земята. В съня им идвал самият бог Асклепий, преобразен като някакво животно и им давал инструкции. На сутринта жреците поставяли диагноза и насрочвали лечение в зависимост от това какъв е бил сънят на болния. Като вид лечение за душата се препоръчвал театърът, който играел роля на катарзис /пречистване/.
Култът към Асклепий бил особено силен до появата на бащата на медицината Хипократ. Той твърдял, че за всяка физическа болка има рационално обяснение и причина и започнал да прилага рационални методи на лечение. Смята се, че до голяма степен наблюденията му се основавали на изучаването на плочите от Епидавъра, на които изцелените пациенти разказвали историите си. Култът към Асклепий обаче не залязъл. В продължение на няколко столетия вярата и рациото вървяли ръка за ръка, особено тук.
Днешният си вид театърът дължи на започналите в края на 19 в. разкопки, които биват завършени през 1954 г. Благодарение на тях са изцяло възстановени първите 34 реда в залата. Но театърът е известен най-вече с изключителната си акустика, която задължително се демонстрира от екскурзоводите на място. Тя се изразява в това, че дори актьорите на сцената да говорят съвсем тихо, те се чуват идеално от всичките 15 хиляди зрители, без значение къде са седнали. Това е и единственият театър с напълно запазена кръгла оркестра. . В днешно време сградата , продължава да се използва активно, особено през летния сезон, когато там се поставят шедьоври на древногръцката драма.


МИКЕНА
Микена – така наречената “сестра” на Крит, е безспорно най- значимата историческа забележителност на Пелопонес. Градът е столица на една от най-старите цивилизации в Европа – микенската. Цивилизацията, която положила основите на класическата гръцка култура, която пък от своя страна повлияла римската. Това е и причината периодът от около 1600 пр.н.е. до 1100 пр.н.е. да се нарича микейски период.
Двата най-големи града на Микейското царство Микена и Тиринт са възпети и обезсмъртени в епичните поеми на Омир, а самата Микена е описана като царството на Агамемнон.
За съвременния си живот царска Микена е открита през втората половина на XIX в. от Хайнрих Шлиман – прочутият откривател на древната Троя. Известният немски милионер, самообразован, влюбен в древногръцката литература и особено в митологията, след като сензационно открива Троя на западния турски бряг, през 1874 г. идва в Микена и започва разкопки в т.нар. погребален кръг. И тук той попада на богати съкровища – златни погребални маски, оръжия, съдове, бижута и т.н. На едната от маските имало запазени останки от кожата на владетелското лице, което е покривала. Шлиман заявил – „Взрях се в лицето на Агамемнон!” Днес съвременната наука с право смята, че онова, което Шлиман нарекъл „Гробница на Агамемнон“ с всички съкровища в нея, включително погребалната маска, не би могло да бъде последният пристан на прочутия владетел по простата причина, че той е живял поне 2-3 столетия по-късно. Независимо от това обаче, Шлиман има безспорно огромни заслуги в откриването на мястото на Микена и изваждането й на повърхността за нов живот. И то точно такава, каквато я описва Омир – „добре изградена, богата на злато“. За важността на откритията му говори и факта че въпреки грешките, повечето артефакти, сгради и места и до ден днешен носят имената, дадени им от Шлиман.
Оригиналите на откритото в Микена злато, днес могат да се видят в прекрасния Национален археологически музей в Атина, а Микана е включена в списъка на ЮНЕСКО.


МОНЕНВАСИЯ
Моненвасия е един от най-невероятните, но най-малко познати градове в цяла Гърция. Разположен на малък остров и изграден върху огромна скала, градът-крепост е наречен „гръцкия Гибралтар” заради очевидната прилика. Единствен е входът и изходът на това селище и от тази особеност произлиза и името на града - от две гръцки думи, MoNE и emvasia, което означава "единствен вход".
Стратегическото положение на града, намиращ се по средата на пътя на търговските кораби идващи от богатите пристанища на Отоманската империя на път за Западна Европа, определя и неговия възход в периода от ХІ до ХV в.Тогава населението на града-крепост достига 50 000 души. Свидетелсво за бурния живот по това време са 40-те византийски църкви разпилени из града и множество жилищни сгради, архитектурата на които издава периоди на венецианско, франкско и турско владичество.
За да се защитят от различни нашественици, местните жители през 6 век, правят укрепление на върха, което наричат Горния град /985 м./. По-късно построяват малко селище в подножието на скалата - Долен град, който укрепват с впечатляваща каменна стена.
Миниатюрната красота на средновековната Монемвася с тесни калдъръмени улички, кокетни ресторанчета, магазинчета за сувенири и изумителната гледка към морето от Горния град, днес се съхранява от около 50 души постоянно живеещи, много от които са хора на изкуството търсещи вдъхновение в уникалното съчетание на история и природа.


ОБЛАСТТА МАНИ
Областта Мани се намира на средния от трите полуострова в южната част на Пелопонес. Най южната точка на полустрова според преданието е вход към подземния свят Хадес. Но дори и да беше неизвестен този факт още от първите километри се усеща ,че мястото не е обикновино. Пейзажът става много по суров: хълмовете покрити с маслинови и портокалови гори се заменят с остри отвесни скали и стръмни сипеи, които се спускат към морето и оформят дълбоки заливи. Растителността тук е оскъдна поради валежната сянка в която попада района, земята е неплодородна и трудна за обработване.
Изолираността на този район и суровата природа са обусловили една различна житейска философия на месните жители, която се заражда още през 15 в. и има за цел уцеляването на хората. Част от културата на жителите на Мани по това време става пиратството, което те сматат за законен отговор на факта, че тяхната земя е бедна. През годините се оформят цели пиратски фамилии, които често враждуват по между си. За да могат по успешно да се защитават от враговете си, те започват да строят характерните високи каменни къщи-кули или крепости. Тази архитектура оставя своя отпечатък върху ландшафта на района и до днес. Колкото по-висока е кулата, толкова по-лесно е да се обстрелва врага от тесните като бойници прозорци. Началото на една междуродова война бива обевявано с звъна на черковтата камбана, след което мъжете се прибират в къщите си. Храна и провизии те получават от жените, които продължават да се грижат за прехрана на рода. Тези вражди често продължават с години и се предават от поколение на поколение, тъй като чувството за чест е много силно. Войната свършва само след окончателното избиване на едната страна или на капитулацията и. Последната известна вражда от такъв род се разиграва през 1870 г. и бива прекратена едва след намесата на гръцката армия.
Днес най-запазени такива селища с живописно струпани къщи-кули са Кита и Ватия, но отделни стърчащи кули могат да се видят навсякъде в областта. Основни градове са: Гитьо, Ареополис, Кита и Йеролименас.


ПЕЩЕРИТЕ ДИРУ
Трите пещери Диру, Алепотрипа и Глифада са разположени в живописен залив на Лакония (Южна Пелопонес) в областта Мани. Най-голяма /9000 кв.м./ и отворена за туристи е първата - Диру.
В дъното на пещерата тече река Glifadas, която постепенно се разширява и се превръща в езеро с дълбочина на места до 30 м. и температура на въздуха не повече от 18 градуса. Тази пещера, невероятно и прекрасно творение на природата, разкрива един фантастичен подземен свят на огромен каменен лабиринт, но пъстър, като калейдоскоп, украсен със сталактити и сталагмити в причудливи форми и различни цветове - зелено, жълто, червено. Не е случайно, в праисторическата ера, Диру е смятана за входа към подземния свят.
Не се препоръчва да се докосвате до тези мистериозно подземни образувания , тъй като намесата води до унищожаването на микроклимата. Ако докоснете върха на сталактит, може да прекъснете неговия бавен растеж, който е приблизително един сантиметър за век.
За удобство на туристите, Диру е обезопасена и осветена и стандартния преход на разходката в нея е с продължителност около 30 мин. с лодка из залите, които имат имена – Шоколад, Сребърен дъжд, Червена стая и др. и още 500 м. пеша до изхода на тази популярна туристическа атракция.










ТУРИСТИЧЕСКА АГЕНЦИЯ "ЧИТУРС", 2007